تمامی ما قبل از تولید و ساختن هر چیزی باید بدانیم که هدف نهایی از به وجود آوردن آن چیست. اگر این مقاله را برای آموزش ساختن ارزهای دیجیتال دنبال می کنید باید نخست، از اهداف به وجود آوردن رمز ارزی در جامعه اطلاعات کامل داشته باشید تا بدانید این ارز های دیجیتالی ساخته شده برای چه چیزی و چه کسانی مناسب است. با ما در این وبلاگ از سایت ارز فارسی همراه باشید تا بعد از اطلاعات کامل در زمینه اهداف به وجود آورنده ارز های دیجیتالی، به سراغ نحوه ساختن ارز های الکترونیکی برویم.

دلیل ساخت ارز های دیجیتالی جدید

امروزه بیش از چند هزار ارز دیجیتالی در بازار رمز ارزی به وجود آمده که حتی تعداد این ارز ها، از ارز فیات هم بیشتر شده. حال دلیل این همه ارز دیجیتال در بازار اقتصادی مجازی چیست؟ برای مثال؛ بیت کوین، که در سال های گذشته توسط ساتوشی ناکاموتو به وجود آمد، در وهله اول رقابت با بیت کوین بسیار کم بود و ارز دیجیتالی به وجود نیامده بود که ارز بیت کوین را به خطر بیاندازد. پس از مدتی توسعه دهندگان، سعی کردن با روشی که ناکاموتو برای تولید بیت کوین استفاده کرده بود در به وجود آوردن ارز های جدید ، استفاده کنند و همین امر باعث شد تا مهندس سابق گوگل به نام چارلی لی، برای به وجود آوردن یک آلت کوین، به نام لایت کوین روی آورد. با این حال ساخت رمز ارزی جدید با همین روال ادامه داشت و باعث شد تا هر نوع ارز دیجیتالی جدید و متفاوت یا شبیه به نسخه های قبل به وجود بیاید و هزاران هزار رمز ارزی در بازار اقتصادی مجازی وجود داشته باشد. به طور کلی اولین دلیل برای ساخت ارزهای دیجیتالی رقابت با ارز های دیجیتالی دیگر و حتی قدرتمند است.

یکی دیگر از دلایلی که افرادی به ساخت ارز های دیجیتالی جدید روی آورده اند بخاطر بازدهی بالای عرضه اولیه کوین است. بسیاری از ارز های تولید شده در مراحل ورود و اولیه، بازدهی بسیار بالایی داشته اند و همین امر باعث شده تا علاقه مندان برای توسعه هرچه بیشتر ارز های دیجیتالی ترغیب شوند. همچنین برخی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد رمز ارزی در این است که؛ امن و محرمانه می تواند باشد، عدم نیاز به نظارت یک نهاد مرکزی خاص یا هرگونه نهاد های متفاوت، معاملات سریع و آسان و انتقال راحت و آسوده، و از مهمترین ویژگی های ارز دیجیتالی رمزنگاری شده برای سازمان ها است.

تفاوت کوین و توکن ارز دیجیتال

برخی از افراد، به اشتباه توکن را مترادف کوین میدانند و این کلمات را به جای هم استفاده می کنند. اما بزرگترین تفاوت این دو مورد، نداشتن بلاکچین مستقل است. توکن ها، بر روی پلتفرم بلاک چین های دیگر اجرا می شوند در حالی که، کوین ها بلاکچین مستقل خود را دارند. مثلا؛ زمانی که شما مقداری ارز اتریوم منتقل می کنید، رسید پرداخت این ارز به شبکه اتریوم می رود. این در حالی انجام می پذیرد که توکن ها، بلاکچین خود را نداشته و بر روی بلاکچین های دگر ارز دیجیتال مانند اتریوم کار می کنند. یکی دیگر از موارد متمایز کننده توکن و کوین در کاربرد آن ها است. کوین ها معمولا به هدف خرید و فروش معامله می شوند و به عنوان شیوه ای از پرداخت، به شمار می روند. ولی بیشتر توکن ها برای کاربرد در اپلیکیشن ها یا به عنوان یک دارایی مورد استفاده قرار می گیرند.

یکی دیگر از مهمترین تفاوت های کوین و توکن در آن است که، کوین را می توان استخراج کرد ولی توکن را نه. همچنین اگر به ساخت ارز دیجیتال علاقه دارید باید به آن نکته دقت داشته باشید که ساخت و تولید توکن آسان تر و راحت تر از کوین است. برخی از شبکه ها مانند اتریوم، قالب هایی را ارائه می دهند که در آن می توان برا ساخت رمز ارزی، توکن های خود را ایجاد کرده و به راحتی بتوانند معاملات خود را شروع کنند. این ویژگی باعث شده تا هرکسی که ختی دانش فنی کمی نیز دارد، به راحتی وارد بازار شده و فعالیت های خود را شروع کند.

نکات و ترفند های ساخت ارز دیجیتال

شما به عنوان یک توسعه دهنده لازم است در کنار ساخت یک ارز دیجیتالی به فکر پیشرفت و کسب موفقیت های بسیار نیز باشید. نمونه ها و مواردی که در ادامه مطلب خواهید خواند نمونه ای از نکاتی ست که برای کسب موفقیت های بیشتر و توسعه بازار خود، باید به آنها توجه داشته باشید.

·   انتخاب تیم توسعه دهنده مناسب:

لازمه موفقیت در این زمینه بستگی به افراد توسعه دهنده و سازنده دارد، که این افراد تا چه حد در صنف و کار خود مهارت دارند. ارز دیجیتال جدید شما، ممکن است سالیان سال در گردش باشد و از آن استفاده شود، پس در ساخت این ارز دیجیتال باید تمام تلاش خود را بکنید تا اعضایی که انتخاب می کنید توانایی نگهداری آن را در بلند مدت داشته باشند.

·   تبلیغات برای عرضه اولیه سکه (ICO):

هیچگاه در هیچ صنف و هیچ مهارتی، قدرت تبلیغ را دست کم نگیرید. پس از انجام مراحل ساخت ارز دیجیتال مهمترین و حیاتی ترین کاری که می توانید برای پیشرفت ارز خود کنید، تبلیغات است. از رسانه های اجتماعی، وبلاگ نویسی، مطبوعات و… برای تبلیغات ارز خود کمک بگیرید.

·   ایجاد یک جامعه قوی:

با نگاهی به ارز های موفق مانند بیت کوین به این نتیجه میتوان رسید که یکی از عوامل موفقیت آنها، داشتن جامعه فعال و حمایتگر است. پس برای موفقیت ارز خود با کاربران ارتباط بگیرید و روابط خود را در این زمینه افزایش دهید، یکی از عوامل افزایش روابط شما می تواند پاسخ به سوالات و مشکلات کاربران باشد.

روش های ساخت ارز دیجیتال

چند روش مختلف و متفاوت در به وجود آوردن ارز های دیجیتالی وجود دارد که در ادامه این مطلب به روش های تولید ارز دیجیتال خواهیم پرداخت.

ایجاد ارز دیجیتال جدید از طریق ایجاد توکن

یکی از روش های ایجاد ارز دیجیتال، ایجاد توکن است که در مطالب بالا خدمت شما کاربران محترم عرض کردیم که توکن ها، برخلاف کوین میتوانند از بلاکچین پلتفرم های دیگر به وجود آیند، پس نیازی به بلاک چین مستقل ندارد. مقرون به صرفه ترین روش ساخت ارز دیجیتال، تولید از طریق توکن است. زیرا برای تولید و ساخت ارز دیجیتال، هزینه ها بسیار بالا برای طراحی بلاگچین وجود ندارد.

ایجاد ارز دیجیتال های کپی و تغییر بلاکچین ها فعلی

یکی از روش های ایجاد ارز دیجیتال، استفاده از بلاکچین هایی است که به صورت متن باز (Open source) موجود هستند. بلاکچین های متن باز پس از ساخته شدن به همراه کد های برنامه نویسی، در اختیار عموم مردم قرار می گیرند.

ایجاد ارز دیجیتال از طریق بلاک چین های جدید

سومین روش برای ساخت ارز دیجیتال، ساخت و طراحی شبکه است. در بلاک چین، داده ها در بلاک ذخیره می شوند و یک زنجیره به هم پیوسته تشکیل می دهند. این ساختار، یک سیستم تغییر ناپذیر را به وجود می آورد و بلاک ها با استفاده از هش ها به هم متصل می شوند.

مراحل ساخت رمز ارز جدید

در صورتی که قصد ساخت یک ارز دیجیتالی جدید را داشته باشید قبل از هرچیزی نیاز به دانش و فن مهارت خاص را دارید. این دانش باید به همراه برنامه ریزی با مسیر درست باشد تا به مقصد و هدف نهایی رسید. در ادامه این بخش به مراحل ساخت ارز دیجیتالی خواهیم پرداخت و توضیحات مختصری نیز در اختیار شما قرار می دهیم.

۱.     ساز و کار اجماع را انتخاب کنید:

انتخاب ساز و کار های اجماع اولین مرحله ای است که توسعه دهنده باید انجام دهد. ساز و کار های اجماع، پروتکل های برای تراکنش های انجام شده در بلاک چین بدون نیاز به شخص ثالث (واسطه) است. در حال حاضر روش اثبات کار و اثبات سهام، مشهور ترین و ابتدایی ترین مکانیسم های اجماع بلاکچین هستند.

۲.     انتخاب پلتفرم بلاکچین:

انتخاب صحیح بستر بلاک بستگی به ساز و کار اجتماعی که انتخاب کرده اید دارد. هر یک از پلتفرم های مختلف نسبت به کارای خود، دارای ویژگی های منحصر به فرد، نظیر؛ سطح امنیت و ساز و کار اجماع مختلف دارد.

۳.     طراحی نود ها:

شما باید بسته به انتخاب بلاکچین خود، نود ها را بر اساس آن طراحی کنید.

۴.     معماری بلاک چین را مشخص کنید:

قبلا ساخت رمز ارزی باید از تمامی جوانب آن را بسنجید و از همه موارد مطمئن شوید. زیرا بعد از راه اندازی ارز دیجیتال، نمی توانید چندین پارامتر بلوک را تغییر دهید.

۵.     رابط کاربری را طرح کنید:

هرگاه رابط کاربری شما نامناسب باشد، پروژه ای که این همه تلاش برای ساخت آن کرده اید با شکست مواجه خواهد شد. شما باید اطمینان داشته باشید که از جدید ترین ورژن های سرور FTP، پایگاه داده و… استفاده می کنید.

۶.     استخدام توسعه دهنده بلاک چین برای ایجاد ارز دیجیتال

شما می توانید با استخدام توسعه دهنده ای، توکن یا کوین مورد نظر خود را با طراحی ها و برنامه های دلخواه بسازید. بسیاری از شرکت ها، با دریافت هزینه ساخت ارز دیجیتال، این خدمات را به شما ارائه می دهند.

سخن نهایی…

ساخت و ایجاد ارز های دیجیتالی یکی دیگر از فعالیت هایی است که می توان در زمینه بازار اقتصاد مجازی انجام داد و با معاملات و خرید و فروش به سود بسیاری رسید. ما در این مقاله به شما کاربران عزیز، شیوه و مراحل ساختن ارز دیجیتال را ارائه دادیم تا با مطالعه این مقاله بتوانید در بازار الکترونیکی سهیم شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *